IMMOFINANZ Immobilien Anlagen AG vedoucí veřejně obchodovaná investiční nemovitostní společnost ve střední a východní Evropě převzala prostřednictvím své dceřinné společnosti IMMOEAST stoprocentní podíl ve společnosti IMAK CEE, která je aktivní v Maďarsku a v Polsku.
Společnost, ve které IMMOEAST doposud držela 56,6 % podíl, byla založena v roce 2004 formou Joint Venture s rakouskou nemovitostní skupinou Akron.
Společnost IMAK CEE disponuje výjimečně atraktivním portfoliem kancelářských a logistických ploch. Portfolio obsahuje celkem jedenáct objektů s celkovou užitnou plochou přibližně 165.000 m². Z celkové plochy se 50,5% nachází v Maďarsku a 49,5 % v Polsku. Všechny objekty jsou plně pronajaty, velkou část nájemců tvoří renomované mezinárodní společnosti. K nejznámějším jménům patří farmaceutické společnosti Schering, Bayer a Novartis, automobilový koncern General Motors nebo pivovar Carlsberg.
Podíl logistických ploch v portfoliu společnosti IMAK CEE činí přibližně 60%. IMMOEAST tak učiní další významný krok k plánovanému navýšení sektoru logistiky v rámci celkového portfolia.
Za zmínku stojí zejména „Euro-Business Park“ v Budapešti s jednotlivými objekty „Pharmapark“, „Camel Park“ a „Shark Park“, který je experty označován jako nejúspěšnější logistický komplex v Budapešti a okolí, jednotlivé stavební etapy byly již při svém dokončení plně pronajaty.
Portfolio, které IMMOFINANZ nyní prostřednictvím IMMOEAST kompletně převzala, má celkovou tržní hodnotu přibližně 280 miliónů EUR.
Tato investice převyšuje svou velikostí všechny dosavadní největší jednotlivé investice uskutečněné v rámci dceřinné společnosti IMMOEAST, ke kterým se řadí „Polus City Center“ v Bratislavě a „Silesia City Center“ v Katovicích. Investici lze srovnat se získáním řetězce obchodních center „Stop Shop“ v Maďarsku.
Podle předsedy představenstva společnosti IMMOFINANZ Karla Petrikovicse je toto převzetí jedním z dalších důležitých kroků k upevnění vedoucího postavení na klíčových trzích ve středoevropských zemích Evropské unie: „Portfolio společnosti IMAK CEE se vyznačuje nejvyšší kvalitou a dobře zajištěnou výnosností, stoprocentně odpovídá naši strategii růstu a diverzifikace. Především ve Varšavě učiníme důležitý krok k posílení naší pozice na trhu.“
IMMOFINANZ plánuje uskutečnit prostřednictvím své dceřinné společnosti IMMOEAST v probíhajícím účetním období 2006/07 v zemích střední a východní Evropy investice v celkovém objemu přibližně 5 miliard EUR. Těžištěm dalších akvizic budou především státy střední a východní Evropy, které jsou již členy Evropské unie.
|